deneme

Ülkemizde son yıllarda markalaşma yönünde büyük bir atılım yaşamaktadır. Her ay ortalama ülke genelinde 10000’in üzerinde başvuru yapılmaktadır. 2017 yılı TPE kurumuna yapılan marka başvurusu sayısı 121.108’dir. bu başvuruların ortalama %80-85 civarında tescile layık görülen başvurular olup; tescillenmektedir. Sektörel bazda marka başvurusuna bakıldığında gıda ve giyim baş başa gitmektedir. Sınıfsal bazda bakıldığında ise 25,29,30,35 ve 43 numaralı sınıflarda başvurular her geçen gün artmaktadır. Ancak ülkemizdeki markalaşma konusundaki girişimciler tarafından bir bilinç artmış olsa da dünya klasmanı ile karşılaştırma yaptığımızda dünyada 20. Sırada marka değeri bulunan Çin yazılım firmasının ( WE CHAT) 50.700.000.000 USD marka değerine mukabil ülkemizin marka değeri açısından 1. Sırasında bulunan ve gözbebeğimiz diyebileceğimiz THY’nin 2.042.000.000 USD değeri ile dünyada henüz marka değeri olarak yarışabilmemiz mümkün görünmemektedir. İlimiz Gaziantep’e baktığımız zaman sanayi şehri olan kentimizin ülke genelinde markalaşma başvurusu olarak 5. Sırada bulunmaktadır. Yukarıda verdiğimiz örneklerden yola çıkacak olursak alın teri ile kazanmanın manevi keyfine diyecek yoktur. Fakat isimle de kazanırsak fena mı olur? Bu gün dünyamızda savaşlar ekonomi üzerinden devam etmektedir. Bu minvalde bizde ülke olarak bu savaşın içerisinde istemesek de bulunuyoruz ve bulunmak zorundayız. Çünkü bu dünyada yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz.

Madem böyle bizde markanın değerini anlayarak gereken önemle bu hususta gayret gösterirsek neden dünyada ilk 20’ye giren bir markamız olmasın.
Gelecek günlerin, ayların, yılların ülkemiz ve insanlara refah düzeyi yüksek imkanlar sunması temennisi ile saygılarımı sunuyorum. 16/10/2019

Daimon Marka Koordinatörü
Zeki YILDIRIM

LEAVE REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir